Styluj

Arkusze stylów istnieją już od dawna ale ich sila i waga pozostawały niezauważone ze względu na nieliczne implementacje. W przeszlości projektanci stron używali wykorzystywali rozszrzenia Netscapa zamiast arkuszy stylów. Było to procesem naturalnym, ponieważ wiekszość użytkowników widziała te rozszerzenia.

Obecnie coraz więcej przeglądarek implementuje arkusze stylów pozwalając projektantom oddzielić prezentację od platformy i treści. Zalety arkuszy CSS stały się tak oczywiste jak wady tworzenia coraz to nowszych znaczników HTML.

Atrybuty właściwości BODY Netscapa zostały powszechnie zaakceptowane i ustandaryzowane w HTML 3.2. Jednak BGCOLORTEXT i inne znaczniki nie są wystarczająco elastyczne dla arkuszy CSS. Większość obrazów tła uniemożliwiłoby przeglądanie stron na monitorach szesnastokolorowych lub z 256 kolorami. Z konwencjonalnymi atrybutami właściwości BODY projektanci mieli ciężki orzech do zgryzienia: czy stosować obrazy tła czy raczej skoncentrować się na czytelności strony. Arkusze stylów pozwoliły na selekcję właściwego arkusza w zależności od właściwości monitora: “24-bitwy arkusz stylów” lub “8-bitowy”. Jeśli użytkownikowi nie podobają się style dostarczone przez projektantów, mogą oni je zignorować w swojej przeglądarce.

Arkusze stylów moga ułatwić życie projektana stron. Można zdefiniować zasady typu <HR WIDTH=”75%” SIZE=5 ALIGN=center> na każdej podstronie witryny ale jest to bardzo uciążliwe. W arkuszach stylów definiuje sie je tylko raz w w jednym miejscu. Zasady te dotyczą wtedy każdej strony witryny do której podłaczymy dany arkusz. Jeśli projektant zdecyduje się zmienić szrokość na WIDTH=”50%”, edytuje jedynie jeden plik CSS zamiast zmieniać tą regułę na wszystkich podstronach witryny. To nie jedyna zaleta. Arkusze znacznie obniżają czas ładowania strony.

Arkusze CSS są ogromnym krokiem naprzód w rozwoju internetu. Separacja treści i prezentacji, tzn. HTML od CSS pozwala uzyskać niezależność platformy. Projektanci mogą mieć wpływ na edycję prezentacji nie zakłucając czytelności strony.